English

Projekty

Największy w Polsce klaster obliczeniowy chłodzony powietrzem

1300 węzłów i 1,2 PFlops mocy obliczeniowej

Firma MEGATEL jako lider konsorcjum firm MEGATEL i ACTION bierze udział w bardzo zaawansowanym technologicznie i logistycznie przedsięwzięciu – budowie największego w Polsce klastra obliczeniowego chłodzonego powietrzem.

 

 

Konsorcjum podpisało z Politechniką Gdańską umowę o wartości ponad 30 mln PLN na instalację i montaż klastra obliczeniowego na potrzeby projektu CD NIWA. Będzie to największy tego typu system w Polsce. Złoży się na niego ponad 1300 serwerów połączonych siecią Infiniband o łącznej mocy obliczeniowej ponad 1,2 PFlops (petaflops). Zbudowany zostanie w oparciu o technologię firmy HP o nazwie HP Apollo 6000, dedykowaną dla gęsto upakowanych instalacji serwerowych chłodzonych powietrzem.

Instalacja pomieści się w ponad 30 szafach rack i będzie pobierać 450kW+ mocy elektrycznej. Znajdzie zastosowanie w obszarach badań akademickich związanych z modelowaniem cyfrowym i tworzeniem aplikacji.

System plasuje się w pierwszej #50 klastrów obliczeniowych na świecie, w pierwszej #20 w Europie oraz w pierwszej #5 klastrów akademickich w Europie (dane: www.top500.org za czerwiec 2014 r.). Oficjalne testy wydajnościowe przewidziane są na czerwiec 2015 r.

Politechnika Gdańska jako pierwsza w Polsce przekroczyła próg 100 TFlops klastrem GALERA. Obecny system jako pierwszy przekroczy próg 1 PFlops (1000 TFlops).

 

Linki do materiałów Politechniki Gdańskiej:

http://pg.edu.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/hWGncmoQv7K0/content/najszybszy... http://pg.edu.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/hWGncmoQv7K0/content/politechnika-gdanska...