English

Projekty

Infrastruktura HP dla Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie

HP dostarczyło infrastrukturę informatyczną dla nowo otwartego Centrum Edukacji Międzynarodowej (CEM) w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania (WSIiZ) w Rzeszowie. Wartość inwestycji wyniosła 2,4 mln zł.

W ramach inwestycji utworzono 17 nowoczesnych laboratoriów obejmujących m.in. zawansowane środowisko komputerowe do obliczeń równoległych, wirtualną jaskinię 3D, w której dzięki specjalnym okularom można przenieść się do wirtualnej rzeczywistości, jedyną w Polsce salę na uczelni umożliwiającą wcielenie się w rolę maklera finansowego, laboratoria automatyki i robotyki z używanymi w fabrykach maszynami, środowisko do komputerowych obliczeń równoległych przybliżające pracę współczesnych naukowców czy też pomieszczenia obejmujące rozwiązania z zakresu zdalnej diagnostyki medycznej. Laboratoria odzwierciedlają praktyczne wykorzystanie zaawansowanych technologii informatycznych w różnych branżach i dziedzinach - od telemedycyny, przez działy graficzne mediów po giełdy finansowe.

"Kompletne wyposażenie laboratorium umożliwia studentom poznanie środowisk informatycznych, które są używane w dużych przedsiębiorstwach z różnych branż"- mówi Tadeusz Pomianek, Rektor WSIiZ w Rzeszowie. "Studenci mogą poznać nowoczesne rozwiązania IT wykorzystywane w rozmaitych dziedzinach życia, kształcąc się w ramach innowacyjnych programów nauczania stanowiących odpowiedź na oczekiwania rynku pracy". Z laboratoriów korzystać będzie prawie 10 tysięcy studentów studiujących na rzeszowskiej uczelni.

Architektura blade i wirtualizacja

Rdzeń środowiska IT stanowi infrastruktura HP BladeSystem c7000, wyposażona w serwery klasy HP BL490c G6, które są podłączone do macierzy dyskowej HP P2000 G3 o łącznej pojemności 30TB. Wszystkie komputery osobiste (około 140 maszyn), które są udostępniane w ramach sal laboratoryjnych zostały zwirtualizowane i są udostępniane przez 4 serwery wchodzące w skład infrastruktury HP BladeSystem c7000. Studenci korzystają z nich przy pomocy terminali komputerowych HP t5740 wpiętych do sieci LAN. Na dodatkowych 2 serwerach HP BL490c G6 zostały zwirtualizowane wszystkie systemy-serwery usługowe wykorzystywane w laboratoriach, takie jak: serwery bazodanowe (z danymi lekarskimi wykorzystywanymi w laboratoriach diagnostyki medycznej, czy danymi giełdowymi udostępnianymi w salach - symulatorach giełdowych), serwery strumieniowej transmisji danych, serwery plików i inne.


ComputerWorld
Przeczytaj cały artykuł na stronie ComputerWorld