English

Projekty

Superkomputer Zeus po raz trzeci w pierwszej setce rankingu Top 500

Fragment artykułu Zuzanny Matyjak, który ukazał się w HP Business Journal, Wiosna 2012:

Gdy w 2004 r. pracownicy Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet krakowskiej AGH zaczęli tworzyć superkomputer Zeus, nie przypuszczali, że po kilku latach stanie się on najsilniejszą maszyną w Polsce i jedną z najwydajniejszych na świecie.

Na listę Top500 – najpotężniejszych komputerów świata – Zeus trafił po raz pierwszy w listopadzie 2009 r., wówczas ulokował się na 331. pozycji. Rok później był już w pierwszej setce, z której do tej pory nie wypadł. W ostatnim zestawieniu, z listopada 2011 r., zajmuje 88. miejsce. Krakowski klaster Zeus wykorzystywany jest do najbardziej wymagających obliczeń z dziedziny chemii, biologii, nanotechnologii, astrofizyki (projekt CTA), fizyki kwantowej, energetyki, farmakologii, a także skomplikowanych i wymagających wielkich zasobów obliczeń z innych dziedzin nauki. Zeus jest także częścią infrastruktury obliczeniowej w prestiżowym, międzynarodowym projekcie LHC, koordynowanym przez Centrum Badań Fizyki Jądrowej CERN w Szwajcarii, w którym udział biorą fizycy z wielu polskich instytutów naukowych i uczelni (m.in. ponad 40 osób z Akademii Górniczo-Hutniczej). Superkomputer Zeus stanowi część ogólnopolskiej infrastruktury obliczeniowej, utworzonej w ramach projektu Infrastruktura Informatycznego Wspomagania Nauki w Europejskiej Przestrzeni Badawczej PL-Grid, która daje łatwy, darmowy dostęp polskiego środowiska naukowego do mocy obliczeniowej. (...)

Polskie maszyny na liście Top500

Na ostatniej liście Top500 znalazło się sześć superkomputerów z Polski, co daje nam 6. miejsce pod względem liczby notowanych na Top500 systemów.

  • Na miejscu 88. sklasyfikowany jest klaster Zeus pracujący w krakowskim Cyfronecie, który dysponuje 15 264 rdzeniami i ma wydajność 128 TFlops.
  • Miejsce 279. zajmuje gdański klaster Galera Plus, będący częścią Centrum Informatycznego Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej (CI TASK). Przy 10 384 rdzeniach ma wydajność 65,6 TFlops.
  • Klaster Boreas o wydajności 64 TFlops, pracujący w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM), sklasyfikowano na miejscu 296.
  • Maszyna z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego (PCSS) o wydajności 63 TFlops znajduje się na miejscu 298.
  • Farma serwerów grupy Allegro o wydajności 59 TFlops trafiła na 348. miejsce rankingu. Superkomputer Supernova o wydajności 57 TFlops z Wrocławskiego Centrum Sieciowo- Superkomputerowego znalazł się na miejscu 360.

Przeczytaj cały artykuł (PDF).